szerző:
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Akár a kínai maszkgyártók 95 százaléka is csődbe mehet még idén, hiszen a hazai kereslet radikálisan csökken és bár külföldön továbbra is óriási a kereslet, de nehéz megkapni a szükséges export- és importengedélyeket.

A maszkgyártók ma már veszteséggel is igyekeznek megszabadulni gépeiktől, mert annyira nem látnak perspektívát az iparágban – írja a Global Times, a kínai hatalom angol nyelvű portálja. Holott nem is oly rég még ölték egymást a külföldi kereskedők, hogy ezer vagy épp millió számra maszkokat vásároljanak Kínában.

Amilyen gyors volt azonban a maszkgyártás tündöklése, oly gyors a bukása is

– állapítják meg Pekingben. A Santungban maszkokat előállító Csao például vevőt keres: akár féláron is szabadulna a maszkgyártó gépektől – hoznak egy példát. El is magyarázza, miért: "Óriási a konkurencia. Miközben a hazai piacon csökken a kereslet, addig bár külföldön el tudnánk adni, de ilyen rövid idő alatt nem tudjuk megszerezni a szükséges engedélyeket."

Az ügy előzménye, hogy miután sok panasz érkezett a lóhalálában gyártott kínai maszkokra külföldön, Peking megszigorította az exportengedélyek kiadását. Minderre rárakódik, hogy az importőr államok is a korábbinál alaposabban végzik az ellenőrzést, és komoly minőségi kritériumokhoz kötik az importengedélyek kiadását.

Egy másik kínai kereskedő így vázolja fel a helyzetet: "Külföldön nagyon komoly a kereslet nemcsak sebészi maszkok, hanem hétköznapi használatra szolgáló felnőtt- és gyerekmaszkok iránt is. Csakhogy az USA és az EU nehezen adja meg a szükséges engedélyeket. Ez komoly akadályt jelent. Azok a kínai cégek viszont, melyek megkapták az engedélyt, nem tudják kielégíteni a keresletet. Ezért csak komoly határidőcsúszással tudnak szállítani."

Felére csökkent a maszkok gyári eladási ára

A kereslet legalább 15-20 százalékkal csökkent Kínában, ahol a koronavírus-járvány megkezdődött, de májusra már jószerivel véget is ért. Emiatt a belső konkurenciaharc kiélesedett és a vevők jártak jól, mert a termelői ár a felére csökkent.

Ezért azok a vállalkozók, akik csak a vírusválság idején álltak rá a maszkgyártásra, most menekülnek az ágazatból. Egy hónap alatt 70 százalékkal csökkent az ilyen vállalkozások száma, de még mindig több mint 10 ezer van belőlük. 95 százalékuk még az év vége előtt csődbe megy – jósolta a Global Timesnak Bai Yu, a kínai orvosi gyógyszerészeti szövetség orvosi készülékekkel foglalkozó tagozatának elnöke, aki egy kis propagandát is megengedett magának: szerinte a kínai kapacitás a világ igényeinek tízszeresére is elegendő lenne és a kínai maszkok minőségi követelményei ma már nem kevesebbek, mint amit az USA vagy az EU hatóságai előírnak, így „a tengerentúli kereslet és a kínai kínálat csak akkor találkozhat, ha az Egyesült Államokhoz hasonló országok több tudást szereznek a kínai szabványokról”.