szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az iparűzési adó csökkentését magyarázza az MKIK elnöke.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke szerint a miniszterelnök bejelentése az iparűzési adó felére csökkentéséről

találkozik a gazdasági szereplők elvárásával, nagyon nagy segítséget jelent.

Parragh László a Magyar Nemzetnek kijelentette, „iparűzési adó addig van, amíg van ipar és működnek a cégek. A válság azonban éppen a cégeket lehetetleníti el, tehát a mostani döntés mentőövet dob a vállalkozásoknak. Az érintett kör ugyan a multikkal szemben kisebb szereplője a gazdaságnak, de a munkavállalóik létszámában ez a nagyobb szegmens. Tehát a döntés sok munkahely megőrzését teszi lehetővé”.

Szerinte az iparűzési adó szisztémája igazságtalan, bevétel alapján kell fizetni, tehát annak a cégnek is teher, amelyik egyáltalán nem nyereséges.

Az elnök üzent a főpolgármesternek is, azt mondta, Karácsony Gergely egy bizonyos körnek fél százalékkal emelte volna ezt a terhét, ami óriási károkat okozhatott volna.

Senkinek nem érdeke, hogy az önkormányzatok lehetetlen helyzetbe kerüljenek, de a közterhek viselésében mindenkinek részt kell vállalnia

- hangsúlyozta. Parragh László úgy látja, hogy az ellenzéki önkormányzatok adót emeltek volna, miközben érdemben nem veszik ki részüket a válság kezeléséből.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.