szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mivel a miniszterelnök ezt megtette, a bankok összeolvasztását nem kell bejelenteni a Gazdasági Versenyhivatalnak (GVH). Amely így vizsgálni sem tudja a fúziót.

A szerda esti Magyar Közlönyben megjelent egy kormányrendelet Orbán Viktor miniszterelnök aláírásával, amely szerint a kormány

nemzetstratégiai jelentőségűnek minősíti a Budapest Bank Zrt., az MKB Bank Nyrt., valamint a Takarék Csoportot irányító MTB Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. összeolvadását.

A rendelet alapján a kormány a magyar pénzügyi szektor versenyképességének növelése érdekében, közérdekből minősíti nemzetstratégiai jelentőségűnek a tranzakciót.

A miniszterelnök lépésével a bankok összeolvadását nem kell bejelenteni a Gazdasági Versenyhivatalnak (GVH), amely így – mivel hatáskörrel sem rendelkezik az ügyben – meg sem vizsgálhatja a fúziót.

A három pénzintézet tulajdonosai idén október végén, korábbi szándéknyilatkozatukat megerősítve, egy befektetési és szindikátusi szerződést írtak alá, és döntöttek arról is, hogy banki részesedésüket a közös holdingtársaságba apportálják. A lépéssel, mint korábban megírtuk,

Magyarország második legnagyobb bankcsoportja jön létre, amelynek konszolidált értéke meghaladja a 740 milliárd forintot.

A 444.hu emlékeztet, Mészáros Lőrincnek 48 százaléknyi tulajdonrésze van az MKB-ban. Egyharmadát pedig egy szolnoki magánszemély tulajdonában lévő magántőkealap vette meg tavaly Mészáros üzlettársától, Szíjj Lászlótól. A Takarék Bankot az a Vida József irányítja, aki egyben a TV2 tulajdonosa is, míg a Budapest Bank kizárólagos állami tulajdonosa a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt.

Társaság igazgatósági elnökének feladatait a nagy konkurenstől, az OTP-től nemrég átigazolt Barna Zsolt, vezérigazgatói feladatait pedig Vida József, a Takarék első embere látja el, a szakemberek közösen irányítják majd a stratégiai tervezés munkáit – közölték korábban.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.