szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Finnair finn légitársaság mintegy 700 dolgozójától válik meg jövő év márciusáig a koronavírus-járvány gazdasági hatásai miatt.

A Finnair szeptemberben még 1000 fős leépítést helyezett kilátásba, de a foglalkoztatottak érdekvédelmi szervezeteivel folytatott egyeztetések révén mintegy 300 ember állását sikerült megmenteni. A Finnair az idei első két negyedévről veszteséget jelentett, mert a koronavírus-járvány miatt jórészt a földre kényszerült a légiflottája, és szakértők szerint a szeptember végével záródott harmadik negyedévben is mínuszban zárt, hiába bővítette járatainak számát. Harmadik negyedévi adatait egyébként a jövő héten hozza nyilvánosságra a Finnair.

A többségi, 55,8 százalékban állami tulajdonú finn cég működési vesztesége a júniussal záródott három hónapban 174,3 millió euró volt az egy évvel korábbi 47,2 millió euró nyereség után. A légitársaság második negyedévi bevétele éves összevetésben 91 százalékkal, 68,6 millió euróra zuhant, ezen belül az utasszállításból származó bevétel 97,9 százalékkal, 13,7 millió euróra esett.

A döntés annyiban nem meglepő, hogy világ valamennyi légitársasága igencsak megsínyli a koronavírus-járványt, töredékére esett az utasszám és ezzel jelentősen csökkent a bevétel is. A Bloomberg nemrég például arról írt, hogy akár félmillió munkahely is megszűnhet a légi közlekedésben év végére. Itthon sem jobb a helyzet, Ferihegyen szeptemberben 90 százalékkal kevesebb utas fordult meg és az üzemeltetők hasonló arányt várnak októberre is. Ez is az oka, hogy felröppentek hírek a reptér üzemeltetési jogának értékesítéséről, ám ezt a tulajdonosok cáfolták a hvg.hu-nak. Az biztos, bárki is akarná megvenni a repterek, áron alul biztosan nem fogja tudni megtenni, hiába a mostani visszaesés.

Bárki venné is meg a ferihegyi repteret, árengedményt nem adnak rá

"A Budapest Airportnak nincs tudomása arról, hogy a vállalatcsoport tulajdonosai vételi ajánlatot kaptak volna, és arról sem, hogy a tulajdonosoknak szándékukban állna eladni a repülőteret üzemeltető cégcsoportot. A tulajdonosaink hosszú távra elkötelezett befektetők, akiknek a Budapest Airport menedzsmentjéhez hasonlóan meggyőződése, hogy a repülőtér további növekedésre számíthat a jövőben."