szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A norvég kormányfő szerint a légitársaság akadályozza, hogy a dolgozói szakszervezetbe tömörüljenek.

„Sosem fogok olyan légitársasággal utazni, amely megtagadja a dolgozóitól a szerveződés jogát” – utalt a Wizz Airre a norvég parlament ülésén Erna Solberg miniszterelnök a Norway Today cikke szerint, amelyben az áll, hogy a kormányfő támogatja a légitársaság bojkottját. Állítása szerint ugyanezen okból nem utazik Ryanairrel sem. Még tíz éve tett fogadalmat, hogy csak olyan légitársasággal utazik, ahol megfelelőek a munkakörülmények.

Ezek után Solberg azt is hozzátette, hogy a norvég törvények értelmében a Wizz Air nem akadályozhatja meg a dolgozóinak, hogy szakszervezetekbe tömörüljenek.

Az ügy előzménye, hogy a Wizz Air a múlt héten jelentette be, hogy 15 év norvég jelenlét után belföldi járatokat indít, és a Norway Today szerint a magyar gyökerű cég egyértelművé tette, hogy nem kötnek kollektív szerződéseket a szakszervezetekkel. Ez a helyi érdekszövetségek ellenállásába ütközött, többen be is jelentették, hogy megtiltják tagjaik számára a légitársaság használatát.

A Dagens Næringsliv (DN) közben arról ír, hogy a Váradi József, a Wizz Air vezetője azt nyilatkozta nekik, hogy a szakszervezetek utazási tilalma „gyerekes”. Váradi szerint cége nemcsak munkahelyeket ment meg, hanem teremt is, miközben alkalmazottainak piaci béreket fizet – az érdekszövetségek segítsége nélkül is.

A DN ugyanakkor megjegyzi, hogy a Wizz Airnél a bérek az összköltség mindössze 9 százalékát érik el, kevesebbet, mint amit a norvég légitársaságoknál látni. "Nézze meg az összes légitársaságot, amelyet elfoglaltak a szakszervezetek: ezek mind a csőd szélén állnak" – kommentált a lapnak Váradi.

Megkérdeztük a Wizz Airt is az ügyről, amint válaszolnak, frissítjük a cikket.

Frissítés: A cég válaszolt, ezt változtatás nélkül közöljük
A Wizz Air elkötelezett a nyitott szemléletű vállalati kultúra mellett, bátorítja munkatársait, hogy minél többször mondják el véleményüket és meglátásaikat a vezetőségnek. A légitársaság hisz az őszinte, átlátható, kétoldalú kommunikációban, legyen szó bármilyen témakörről. A párbeszéd fenntartása érdekében a légitársaság megalapította a Wizz People Councilt, ahol a munkatársak képviselői rendszeresen megoszthatják véleményüket, igényeiket és javaslataikat a felső vezetőséggel. A Wizz Air minden kollégáját, a hatályos munkajogi szabályoknak megfelelően, munkaszerződéssel alkalmazza. A Wizz Air nem tiltja meg munkatársainak, hogy szakszervezetet hozzanak létre, azonban a légitársaság más módon hallgatja meg a kollégák véleményét. Az őszinte és nyitott kultúra eredményesnek bizonyult kollégáink körében, és támogatta a vállalat folyamatos fejlődését, annak 16 évvel ezelőtti alapítása óta. A Wizz Air Európa leggyorsabban növekvő légitársasága, amely példátlan módon 11 új bázist és 250 új útvonalat jelentett be az elmúlt 7 hónapban, ezzel megmentve több ezer munkahelyet, és biztosítva további számtalan munkalehetőséget a folyamatosan növekvő hálózatában. A kölcsönös bizalom, elkötelezettség, elfogadás és az izgalmas új munkalehetőségek elősegítették a gyors és eredményes bővülést. Örömünkre szolgál, hogy alacsony áron biztosíthatunk jó minőségű utazási lehetőségeket Európa legzöldebb repülőgép flottájával a világ egyik legfejlettebb és legnyitottabb gazdaságában. Boldogan támogatjuk Norvégia gazdaságát és a belföldi turizmust, egyúttal munkalehetőségeket teremtünk a kapcsolódó iparágakban a nehéz idők ellenére” – nyilatkozta Johan Eidhagen, a Wizz Air HR vezetője.

Arról, hogy a Wizz Airnek és a Ryanairnek már többször akadt gondja dolgozói szakszervezeti törekvéseivel, már a hvg.hu-n is beszámoltunk, hiszen minden valószínűség szerint ennek volt köszönhető Ryanair tavalyi bejelentése, miszerint kivonul Budapestről, és helyét lengyel leányvállalatának, a Buzznak adja át.

Nem a Wizz Airrel, inkább a dolgozóival hadakozik a Budapestről kivonuló Ryanair

A Wizz Air már belépett a világelitbe, ha azt nézzük, mekkora része jön a bevételeinek a jegyeladásokon kívül. A fapadosok világszerte ritka kreatívak abban, hogyan kell pénzt elkérni az utasoktól extra szolgáltatásokért, és már a hagyományos légitársaságok is sokat tanulnak tőlük. A jó hír az, hogy a vécéért nem kell fizetni egyelőre.