szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Richard Branson Virgin Orbit nevű vállalata 200 millió dollárnyi tőkét szeretne bevonni a vállalkozásba, de kérdés, járványidőkben lesz-e befektetői érdeklődés.

Amennyiben a brit milliárdosnak sikerül a tervezett 150-200 millió dollárnyi friss tőke felhajtania, úgy a műholdak felbocsátására alapított cég, a Virgin Orbit értéke elérheti az 1 milliárd dollárt is.

Branson azt reméli, hogy év végéig összejön az új finanszírozás, miközben a vállalatbirodalmát is sújtja a koronavírus-járvány. Branson egyike azon vállalkozóknak – köztük például Elon Musknak, a Tesla vezetőjének vagy Jeff Bezosnak, az Amazon alapítójának –, akik fejest ugrottak az űrkutatási üzletbe.

A műholdiparágat alapvetően a nagyobb hordozóeszközök és a nagyobb szatellitek jellemzik, a Virgin Orbit azonban a kisebb méretű műholdak alacsonyabb, Föld körüli pályára állítására szakosodna. Egyaránt számít a polgári, a kereskedelmi és a katonai ügyfelekre, ahogy a kutatóközpontokra és az egyetemekre is.

A Virgin Orbit elképzelése, hogy nem a földről, hanem repülőről indítja a kilövést. Branson eddig bennfentesek szerint 400 millió dollárt költött a fejlesztésekre, de a Virgin Orbit technikai nehézségekkel küzd. Májusban például nem sikerült alacsony pályára állítania egy átalakított repülőgépről kilőtt rakétát.

Már a járvány előtt is nehézkesen ment a fejlesztés, mivel a Virgin Orbit ki van szolgáltatva olyan űrkutatási startup cégeknek, amelyek nehezen találnak folyamatos pénzforrást. Ráadásul a pandémia miatt a műholdas megrendelések is csökkentek.