szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az ügyészség szerint több mint 6 milliárdos kárt okozott Piero Pini olasz húsmágnás és társai a magyar költségvetésnek. Az ügyészség letöltendő fegyházbüntetést kért a bűnszervezet vezetőire.

A Bács-Kiskun Megyei Főügyészség bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalás, pénzmosás és vesztegetés bűntette miatt vádat emelt az olasz–magyar húsmágnás Piero Pini, valamint fia és további 110 vádlottal szemben, akik 2011 és 2018 között legalább négy adócsaló bűnszervezetet működtetve a költségvetésnek több mint 6 milliárd forintos kárt okoztak.

A főügyészség a vádlottakat többek között

bűnszervezetben elkövetett költségvetési csalással, pénzmosás és gazdasági vesztegetés bűntettével vádolja.

A 24.hu szerint az ügyészség végrehajtandó fegyházat, és közügyektől eltiltást indítványozott a bűnszervezet vezetőire, úgy, hogy zárják ki őket a feltételes szabadlábra helyezés lehetőségéből is. Azt is kérték, hogy tiltsák el őket a foglalkoztatói tisztségüktől, azaz a további cégvezetéstől is.

Pini évtizedek óta a magyar húsipar egyik legfontosabb szereplője, a hozzá köthető kiskunfélegyházi vágóhíd az ország legnagyobb vágókapacitással dolgozó üzeme, több százan dolgoznak ott. Belekóstolt a magyar fociba is, 11 évvel ezelőtt megvásárolta a Honvédot, de aztán pár év múlva kiviharzott az ottani botrányok miatt.

Az ügyészség közleménye szerint a vádiratban az áll, hogy legalább négy bűnszervezet működött egymás mellett, amelyek támogatták egymást, az ügy központi része egy dél-alföldi húsipari cég felhasználásával elkövetett adócsalás. A társaság irányítói egyúttal több külföldi cégnek is a tulajdonosai, a nemzetközi kapcsolatok miatt a NAV és a főügyészség nemzetközi szervezetek – így az Europol és az Eurojust – bevonásával, külföldi hatóságokkal együttműködve göngyölítette fel az ügyet.

A Bács-Kiskun megyében vágóhidat működtető cég kisebb mértékben saját munkaerőt, nagyrészt alvállalkozókat vett igénybe. Az alvállalkozók a szolgáltatásaikat áfával növelten számlázták ki. Az ügyészség szerint ténylegesen azonban munkaerő kölcsönzés volt a felek között, ezért a bérmunka esetében az alvállalkozói szerződés valótlan tartalmú volt. Az volt a célja, hogy a foglalkoztatottak után az adó és járulék megfizetését elkerüljék, illetve hogy a húsipari cégnek áfás költségszámlákat „produkáljanak”.

A színlelt ügyletek és az adóelkerülés haszonhúzója a húsipari cég volt, a munkaerőt biztosító társaságok ehhez nyújtottak segítséget.

Az ügyészség közleménye szerint a húsipari cég irányítói olyan vállalkozókat vettek igénybe, akik fiktív számlákkal kerülték meg az adófizetést, illetve a munkavállalókat valós fizetésüknél kisebb összegre jelentették be, így csökkentve járulékköltségeiket. Az alkalmazottak fizetésének egy részét ráadásul „adómentes” utalványban adták, amit szinte azonnal vissza is váltottak készpénzre, további adóforintokat csalva el a költségvetésből.

A NAV nyomozói 2018 áprilisától 11 akciót tartottak az ügyben, ezek során 217 helyszínen voltak házkutatások és lefoglalások. A nyomozó hatóság a vagyonfelderítés során a több milliárd forintos kárt teljes egészében biztosították zár alá vételekkel. A zárolások nemcsak belföldön voltak sikeresek, hanem a hatékony nemzeti együttműködésnek köszönhetően külföldi cégek vagyonát is érintették.

A vádirat szerint a húsipari cég irányítói nyolc év alatt összesen 6,1 milliárd forint vagyoni hátrányt okoztak a költségvetésnek. A cég tulajdonosai és az ügyvezető ezt az összeget a vádemelés előtt önként visszafizették a NAV-nak, ezzel a teljes kár megtérítették.

A bűnszervezet vezetői a pénzt bankszámlák közötti átutalással próbálták „tisztára mosni”, eltitkolva annak eredetét – írja az ügyről a Bács-Kiskun Megyei Főügyészség. Az adócsalásból származó haszonból a bűnszervezet vezetői több mint egymilliárd forintot osztalékként utaltak át egy, az érdekeltségükbe tartozó ciprusi cégnek, az összeg végül – kölcsönként feltüntetve – egy szintén hozzájuk köthető spanyol vállalkozás számláján landolt.

Az ügyben a NAV nyomozói egy olyan számlagyárat is lelepleztek, ami a megrendelők igényei szerint főként reklámról szóló fiktív számlákat állított ki. A fiktív számlákat befogadó mintegy 40 cég összesen másfél milliárd forint kárt okozott a költségvetésnek. A számlabefogadó cégek közül többen az okozott kárt önkéntesen megtérítették.

A húsipari cég tulajdonosa és ügyvezetője jelenleg bűnügyi felügyelet alatt áll, a tulajdonos Piero Pini szintén vádlott fia pedig letartóztatásban várja a tárgyalást.

hvg.hu Vállalkozás

Szabadon engedték az olasz húsmágnást

Márciusban tartóztatták le a legnagyobb magyar vágóhíd tulajdonosát, fél évig volt letartóztatásban, akkor óvadék ellenében sem engedték ki. A nyomozás állásáról nem árultak el részleteket a hatóságok.