szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A Digi médiaszolgáltató szerint az új mobilfrekvencia-tenderen olyan kritériumokat szabtak, amely megnehezíti az indulásukat. Egyes vélemények szerint lényegében eldőlt, hogy a Digi nem indulhat a frekvenciákért.

Szeptember 15-én tették nyilvánossá a 900 MHz és az 1500 MHz mobil frekvenciaárverés eljárásának tervezetét. Az új szabályozás a Digi médiaszolgáltató szerint megnehezíti az indulásukat. Szerintük az új tervezetben olyan kritériumokat állítottak fel, melyek a Digi újbóli elutasítását jelenthetik.

A közlemény szerint a Digi kizárása a tenderből azt jelentené, hogy a cég csak korlátozott számú előfizetőhöz tudná eljuttatni szolgáltatásait.

„Úgy véljük, a mobil frekvenciaárverés kiírásnak összességében semlegesnek, fairnek és az európai joggal és gyakorlattal összhangban állónak kellene lenne, ily módon szélesebb versenylehetőséget teremtve az ügyfelek érdekében” – írták.

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kedden a honlapján véleményezésre nyilvánossá tette a 900 megahertzes és az 1800 megahertzes frekvenciasávokban 2022 tavaszán lejáró jogosultságok árverési eljárásának dokumentációtervezetét, előkészítve a frekvenciaárverést. A 900 megahertzes frekvenciasávban összesen 60 megahertzre, az 1800 megahertzes frekvenciasávban pedig összesen 120 megahertzre lehet majd licitálni. Az értékesítés a tervezet véglegesítése után, várhatóan októberben indul és a tervek szerint 2021 első negyedévében zárulhat. A frekvenciákon jelenleg szolgáltatást nyújtó három szolgáltató használati jogosultsága 2022. április 7-én és 8-án jár le.

A HWSW informatikai-távközlési szakújság azt írta, hogy

lényegében eldőlt, hogy a Digi Távközlési Kft. nem indulhat el a 900 és az 1800 MHz-es frekvenciasávok 2022. áprilisában felszabaduló szabad blokkjaiért folyó versenyben, mivel a céget a megelőző 24 hónapban két olyan hatósági döntéssel is sújtották, melyek közül csak az egyik önmagában elég lenne az eljárásból való kizárásra, ráadásul egyéb feltételeknek sem felel meg a vállalat.

Tavaly szeptemberben a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság kizárta a Digit az ötödik generációs frekvenciaárverésről. Szintén a HWSW írta meg, hogy vélhetően a Telenor kérdése nyomán zárták ki a Digit az árverésről. A portál ugyanis fellelt egy jegyzőkönyvet, melyből kiderül, a Telenor vállalati kapcsolatokért felelős vezérigazgató-helyettese javasolta, hogy

zárják ki azt a pályázót, akivel szemben két éven belül jogerős hatósági vagy bírósági döntés született a gazdasági versenyt korlátozó megállapodás tilalmának, a gazdasági erőfölénnyel való visszaélés tilalmának vagy a vállalkozások összefonódására vonatkozó szabályoknak a megsértéséről.

Márpedig a Digit az Invitel felvásárlása kapcsán tavaly elmarasztalta a Gazdasági Versenyhivatal. Akkor szintén tiltakozott a Digi.